SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Segédtükörként használt binokulár prizma

5 posters

Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Csüt. Aug. 30, 2018 2:42 pm

Szétbontottam a binokulárt ez van benne, na most ezt hogy kell betenni segédtükörnek ?

Közben be kéne majd ezüstözöm is, ha a Holdat pl. megnézve elég élesnek látom, akkor így maradt egyelőre.

[You must be registered and logged in to see this link.]


Köszönöm a választ.

Ha ez ennyire jó ilyesmire, akkor miért veszünk drága segédtükröt ?

Már csak tartót kell neki valahogy csinálni, amivel meg tudom úgy fogni, hogy ne essen ki belőle, meg ne is nyomódjon meg nagyon.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Csüt. Aug. 30, 2018 3:22 pm

tobe_ írta:

Ha ez ennyire jó ilyesmire, akkor miért veszünk drága segédtükröt ?

.
Azért, mert ezek a prizmák max. egy 20x35-ös segédtükörnek felelnek meg, a legtöbb Newtonba pedig nagyobb kell.
Nagyobb prizma természetesen nagyobb segédtükörnek felel meg, valamint az aluzott segédtükröknek azért jobb a fényvisszaverő képessége,
Ez a prizma viszont bolygózni tökéletes. Mondom, én zenitprizmát csináltam belőle, nagyszerűen mélyegeztem vele egy 70-es akromáttal..
Ha megépíted, kíváncsi vagyok az eredményre.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Csüt. Aug. 30, 2018 3:28 pm

Köszönöm a jó ötletet itt volt már régen és én meg itt hiányoltam, hogy nincs segédem. Smile

Lehet még a 15 centisbe is jó lesz, mert még az is lehet hogy az eddigi felvételemben a tükör széle nem is volt benne, akkor még jobb NASA szerű képeim lesznek. Smile

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Pént. Aug. 31, 2018 4:39 pm

Tegnap kipróbáltam, az derült ki, egyik példányt csak még, hogy egy 25mm-es okulárral a 15 centis tükrömben a kép még éles volt, de már 9 és 6mm-esnél nem volt éles a képe, nem volt totál rossz, de a kis segédet visszatéve láttam a Szaturnusz Cassini rését, a prizmával meg nem.

 Vagy mondjuk egy  30-40-es okulárral biztos jó lenne ködökre ilyesmire mondjuk, ha egy csövet direkt ilyenre csinálnék, akkor megvan  a segéd így hozzá.


Azt nem hinném, hogy el tudtam volna torzítani ahogy befogtam mechanikailag elég vastag az a darab és oldalról két gumilap közé fogtam nem nagy erővel meg.

[You must be registered and logged in to see this link.]

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Hétf. Szept. 03, 2018 8:06 pm

Nem mindnek sík a felülete, ki kell választani azt amelyik jobb.
Itt van például egy rossz:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Hétf. Szept. 03, 2018 9:01 pm

Ezt a képet hogy csináltad ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Hétf. Szept. 03, 2018 9:48 pm

Ezt egy referencia síkkal ellenőriztem, mert így egyszerűbb, de meg lehet nézni vízteszttel is.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by madg Pént. Szept. 14, 2018 7:44 pm

Én is találtam itthon pár bino prizmát, és gondolkodom, hogy a készülő 160/1500-ba ilyet tennék. A Newt for the web tervező progi szerint jó lehet, csak a "100% Illuminated Diameter" csökken le 5.52 mm-re, és a kitakarás 13%-ra. Ez mit takar pontosan? Illetve gondolom a prizmán teljes visszaverődés alakul ki, mínusz az üveg elnyelése. Ez nekem jobbnak tűnik, mint egy kínai segédtükör visszaverő képessége. Vagy nem?

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Pént. Szept. 14, 2018 8:24 pm

Üdv!
A 160/1500-as távcsövedbe 180 mm tubussal és 30mm kihuzattal számolva 20mm kistengelyű segédtükör kell. Egy átlagos bino prizma ezt éppen kiadja. Biztosan válaszol majd valaki aki a prizmákban jobban otthon van, mert én nem tudom, hogy egy aluzott tükör fényvisszaverő képessége vagy egy prizma fénytörése jár-e nagyobb fényveszteséggel.
Azt viszont tudom, hogy elég nagy a szórás a prizmák között minőségben. Az egyik oldaluk abszolút nem szokott sík lenni, (még érintkezés sincs a referencia síkkal) gondolom ahol kilép a fény. Ahol belép a fény és ahonnan visszaverődik ott láthatóan változik a minőség, asztigmatikus nem volt még egyik sem, de csupán kevés közelít a síkhoz, általában l/2 és rosszabb. Ez kis nagyításnál nem okoz gondot.
Szerintem egy próbát megér, csak vigyázni kell, hogy beépítésnél melyik oldal kapja a belépő fénykúpot. De ez sem biztos, hogy így van. Sidius biztosan tudja, majd rákérdezek.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Vas. Szept. 16, 2018 2:21 pm

Ja, elvinném valahogy nálad a víztükörben megnézni ... Smile

Nyírbátor ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by sidius Hétf. Szept. 17, 2018 6:04 am

Ez a síktükör/prizma kérdés már előjött egy párszor.
Azt biztos tudom, hogy van olyan prizma, ami meglepően jó minőségű, de erre biztosan számítani azért nem lehet. A vízben vizsgálni elég nehéz a felületét, mert kicsi, nem könnyű stabilan letenni, meg alkalmasint be is csillan a fényforrástól, pont mikor a hosszú oldalt nézné az ember, inkább referenciaüveg a járhatóbb út.
Még annyit érdemes tudni, hogy F/6 környékétől már nem érdemes használni prizmát, mert szférikus túlkorrekciót ad a képhez, hiszen egy meglehetősen vastag üvegről van szó. Emellé színi hiba is jöhet, és jön is. Persze egy nagyon rossz segédtükör helyett mindenképpen jobb választás.

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Vas. Szept. 23, 2018 2:36 pm

Ha 2 prizmát összeteszek, akkor nem egy split cube-ot kapot, ami jó lenne bath interferométerhez ? Vagy annak még egyéb tulajdonsága is van, ami miatt ez nem jó ötlet ?

Kipróbáltam, és most megtaláltam a módszert, hogy tudom ellenőrizni a prizma sík e ???

Nem is bonyolult ez, megfelelő irányban tartva két prizmát összetettem és itt a szivárvány, ami nem nagyon párhuzamos, most megnézem a többit is, van e köztük síkabb.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Közben elővettem pár síktükörból vágott darabot, megnézni azok milyenek, lehet még használható is valamire., csak be kéne vonni aluval vagy ezüsttel.

[You must be registered and logged in to see this link.]

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Hétf. Szept. 24, 2018 9:05 pm

tobe_ írta:
Kipróbáltam, és most megtaláltam a módszert, hogy tudom ellenőrizni a prizma sík e ???

]

Üdv!
Sajnos, ez nem ilyen egyszerű, így nem tudod meg, hogy sík, vagy sem,
Gondolj bele, hogy egy homorú és egy domború gömbfelület ha tökéletesen illeszkedik egymásba, kontakt vizsgálatkor egyenes vonalat mutat. Így kell ellenőrizni pl. a Dall Kirkham segédtükrét.  
Kontakt vizsgálathoz vagy egy referencia sík kell, vagy három felület, és egy képlet alapján kiszámolható, hogy a három közül melyik milyen. De járhatóbb út az RC teszt, vagy a vízteszt.  Mivel a prizmákat optikai gyárak készítik, és a szórás biztosan nagyobb az olcsó típusoknál, de nem használhatatlan, így próbálgatással meg lehet találni a legjobbat. A síktükörnél a víz teszt egyértelműen a legjobb, csak kicsit macerás és elég sokat kell gyakorolni.

Két prizma kockába rakva ha jól tudom, nem alkalmas interferométernek.
Az sem ilyen egyszerű. Very Happy

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Hétf. Szept. 24, 2018 10:53 pm

Persze, de erre gondolva tologattam és forgattam egymáson, hogy így kibukjon ez az eset is. Smile


Illetve mindet összepróbáltam egymáson és nem ugyanazt mutatták, egy van köztük ami a legjobb, de az is elég messze lehet a síktól.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Pént. Júl. 10, 2020 5:49 pm

De rég voltam itt, most valahogy idetaláltam. Smile

Megjött ma pont egy segédtükör, jelen pillanatra elértem valahogy idáig, vettem egy példányt a bolbtból, a 150 és 200 átmérőjű tükröket hogy tudjam tesztelni, használni, mert így belefér az általuk kezelésbe vet fotonnyaláb minden része, elvileg. Smile

31 mm kistengelyű:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Majd valami síkság minőségének ellőrzését meg kéne ejteni a létező módszerek közül egyet kiválasztva, amit én is végre tudnék hajtani. Smile

Illetve még a befoglalását és a tubusba szerelő tartóját meg kell csinálni, mert még az sincs, de mivel ezr most a látnivaló nem kellene kihagyni az észlelésüket.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Prizma csiszolás

Témanyitás by Peppe51 Szer. Márc. 17, 2021 9:31 am

Szervusztok!

Derékszögű prizmám nem derékszögű. Kb. 30 um-t kell döntenem az egyik síkján.
Csiszolópapírral megcsináltam, de nem tudom "tükrösíteni". Kérek segítséget.
Üdv.: Trinka Péter 06303510096

Peppe51

Hozzászólások száma : 4
Join date : 2021. Mar. 16.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Szer. Márc. 17, 2021 9:45 am

Üdv!
Érdekes amit írsz.
Az üveg optikai megmunkálásának fokozatai:
1.Csiszolás
2. Polírozás
A csiszolás több fokozatban történik más-más szemcseméretű
csiszolóporokkal, de az anyaga hasonló mint a csiszolóvászon anyag
és vizesen.
A polírozás, fényezés polírporral és optikák esetén szurok szerszámmal.
Amit írsz elvileg lehetséges kivitelezni 800-as finomságú csiszolópapírral vizesen és valami polírozó anyaggal papíron szárazon vagy filcen szárazon/vizesen.
Ez lehet a festékes boltban kapható vas-oxid, vagy zöld króm-oxid.
Mindkettő kipolírozza.
Ha nincs más kritérium, csak az, hogy fényes legyen akkor így meg lehet csinálni.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Peppe51 Szer. Márc. 17, 2021 10:23 am

Köszönöm a gyors választ!
A problémám a ellenfelülettel van. Miből legyen? Kemény kell a sík felülethez? Vasból, aluminiumból? A neten poliuretánt javasolnak, de azt sem tudom, hogy melyik féle: a tömör merev vagy a puhább "szivacsos"? A filc nem púposítja?
Azt írod, ha jól értem, hogy amin húzogatom a prizmát, az lehel 800-as csiszolópapír? És bírja a vizet?
Ha jól csinálom, akkor mennyi idő kell az enyhén opálos felület tükrösítéséhez 17x22 mm-es prizmafelület esetén?
(Nem tudom emlékszel rám, Taljánban csiszoltam, de feladtam, 500mm-est akartam csinálni).

Peppe51

Hozzászólások száma : 4
Join date : 2021. Mar. 16.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Szer. Márc. 17, 2021 10:58 am

Igen, emlékszem, te vagy az üvegöntő. Very Happy
Akkor viszont láttad, hogyan kell csiszolni, polírozni.
Nagyjából értem, hogy mit szeretnél.
Szerintem próbáld lekaparni egy pengével a csiszolópapírról a port.
Le fog jönni, én már csináltam.
Utána egy üveglapon csiszold fel a megfelelő méretre.
Majd próbáld először egy vékony papíron (másolópapír üveglapon) szárazon polírozni. Ha elszakad, cseréled.
Váltogasd az egyenes húzásokat a körkörössel, az eredmény valamilyen gömb lesz, ha szerencséd van, akkor kellően sík. De egyenetlen nem lesz.
Hamar fog fényesedni, egy lézerrel tudod ellenőrizni majd.
Ferdén megcélozva, ha a felületen alig látszik a lézer akkor jó.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Peppe51 Szer. Márc. 17, 2021 7:28 pm

Kössz!
Bocs az amatőr kérdésért. A fényesítés tehát üvegen (másolóé), rá A4-es papír és a hosszába-kersztbe-körkörösen mozdulatokkal enyhe nyomással mozgassam. Vasoxid nélkül, szárazon.
Ezt csináltam, mielőtt írtam, de két óra alatt sem fényesedett túlzottan. Szerintem valamit rosszul csinálok. De mit? Üdv.: Péter

Peppe51

Hozzászólások száma : 4
Join date : 2021. Mar. 16.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar Szer. Márc. 17, 2021 8:52 pm

Akkor valamit rosszul fogalmaztam.
A fényesítéshez KELL a vas-oxid, vagy más políranyag.
Papíron szárazon kell dolgozni, mert vizesen a papír elázik.
Tehát rászórsz valamennyit a papírra és mozgatod rajta.
Az anyag beledolgozódik a papírba és ez biztosítja a folyamatos políranyagot a munka során.
Szurokszerszámmal nedvesen kell dolgozni. Én még szárazon nem próbáltam, állítólag működik. De most majd elmondod. Very Happy

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Csüt. Márc. 18, 2021 7:48 pm

Működik a papíron polírozás én is csináltam régebben, 10 cm tükröt így párat. Vas oxiddal, csak jó lassú ...

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Mizar likes this post

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Peppe51 Pént. Márc. 19, 2021 9:55 am

Jaj! Már csiszmikolom 2 órája, de alig fényesedik. Lehet, hogy egy nap is kell hozzá? 20x30mm felület!

Más, de fontos: a profi csiszmikoló korong poliuretánból van. A poliuretán lap drága:
10x1000x2000 mm, melynek ára: 88 800 Ft + ÁFA/db
12x1000x2000 mm, melynek ára: 110 500 Ft + ÁFA/db
Nekem max. 300x300mm kell.

Valaki nem szeretne beszállni a váráslásba?

Peppe51

Hozzászólások száma : 4
Join date : 2021. Mar. 16.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ Vas. Márc. 21, 2021 11:53 am

Kell ahhoz egy hét is, annak idején, addig csináltam míg a végén csak kifényesedett.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Segédtükörként használt  binokulár prizma Empty Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.