SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okulár készítés

4 posters

Go down

Okulár készítés Empty Okulár készítés

Témanyitás by Mizar Csüt. Szept. 27, 2018 9:15 pm

Sziasztok!
Itt egy jó beszerzési forrás sk. készítésű okulárhoz, Barlow-hoz, illetve egyéb akromátok egészen 150mm-ig.
Egy 32 mm-es Erfle 3600 Ft-ból kijönne, ha a szállítás ingyen lenne. Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by Mizar Csüt. Nov. 01, 2018 7:27 pm

Bővítettem okulár készletemet.
Nagyon jó minőségű lencsét tartalmazó okulárhoz jutottam potom pénzért
Egy régi 8mm-es nem gagyi mozigépben lévő zoom lencse és egy nagyobb régi szkenner
lencséje az illető, egyik foglalata sem csillagász szabvány, de ez a legkisebb gond.
A szkenneré ráadásul erfle típus. Szeretem ezeket a  kincseket gyűjteni, sajnos elég szűk a látómező, kb 40-50 fok, de a minőségükkel meg vagyok elégedve.
Majd teszek fel képet róluk.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by tz Csüt. Nov. 08, 2018 11:00 am

Én is csináltam már néhány Ramsdent, addig keresgéltem a lencsepárokat, amíg tűrhető minőségű nem lett pár okulár. Persze szűk a látómező nálam is, de amennyibe kerül, ahhoz képest nagyon jó a minősége Smile

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by madg Pént. Nov. 16, 2018 5:22 pm

Én egy kínai plössl-ből csináltam egy Dollond okulárt, tényleg megdöbbentően éles képet kaptam vele. Igaz, pirinyó látómezőben, kis nagyítással...

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by Mizar Szomb. Nov. 17, 2018 3:54 pm

madg írta:Én egy kínai plössl-ből csináltam egy Dollond okulárt, tényleg megdöbbentően éles képet kaptam vele. Igaz, pirinyó látómezőben, kis nagyítással...

Csak kivetted belőle az egyik tagot és kész? Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by madg Vas. Nov. 18, 2018 9:37 am

Mizar írta:
Csak kivetted belőle az egyik tagot és kész? Smile
Meg is kellett fordítani a lencsét! Very Happy

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by Mizar Vas. Nov. 18, 2018 11:54 am

Komolyan mondom, kipróbálom. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by sidius Szomb. Feb. 02, 2019 6:29 am

Aki ilyenre adja fejét, és okulárt épít, az részesítse előnyben a szimmetrikus optikai felépítést, mert a szimmetrikus szerkezetekben egy sor aberráció kedvezően alakul/nincs jelen.
Nagyobb látómezőre nagyon jó eredményeket lehet elérni binokulár objektívekkel, ezek 30-50 mm-es átmérőben 80-160 mm fókusszal bontásból olcsón fellelhetőek, és Plössl felépítés készíthető belőlük.
"Az okulár a távcsöved fele" sok helyen felbukkanó, elcsépelt mondattól engem kiver víz, mert ugyan technikailag tényleg fele, (sőt optikai tagok szerint több is) de nem a fontosabbik fele. Optikai tengelyen és annak közelében a fontossági "arány" kb. 10:1 az objektív-okulár viszonylatban.
Tengelyen kívül más a helyzet, de ott is igaz, hogy csak jó objektívvel lesz jó a kép is, ám egy jó okulár nem tud mit csinálni egy középszerű objektívvel, akkor se, ha maga ötször annyit kóstál árban. Vehetjük mindjárt a manapság nagyon népszerű, gömbi hibával "ellátott" tükröket. Minél nagyobb ez hiba, annál nagyobb a kómahiba is. Se egy kómakorrektor, se egy Nagler ezzel nem tud mit kezdeni, mert közel perfekt objektívvel számoltak a tervezői. (Mondjuk primerben fotózni legalább lehet nem túl jó optikával is.) Érdekességnek írom, hogy egy gömbhöz készült meniszkusz -mondjuk a Makszutové a segédtükör elé helyezve- (lásd a kómakorrektoros topikot, ami még feltöltés alatt áll) nagyjából háromszor vastagabb üveget követel, mint egy paraboloidhoz használatos. De általában is igaz, hogy a gömb felületek (gömbi hibák) nem ellenségei a kómának. Egy rövid fókuszú D-K (gömb segédtükör), vagy Pressman-Camichel (gömb főtükör) sokszorosan nagyobb hibát produkál, mint pl. egy Cassegrain (mindkét tükör önmagában is korrigált). Ugyanezek a műszerek hosszú fókusszal viszont a legjobb bolygós távcsövek. A gyártási könnyebbségek miatt nagy eséllyel az ugyanolyan Cassegrainnál rendre jobbak.  
Na, megeredt a nyelvem. Bocsi! Smile

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by Mizar Szomb. Feb. 02, 2019 10:52 am

A Mizar legendás 25mm-es okulárja is egy sima kéttagú Plössl, talán bevonat sincs rajta (én nem nagyon látok) a széle sem fekete, mégis szép képe van. Szétszedni könnyű volt, összerakni még nem tudtam, a menet nem akar belekapni a leszorítógyűrűn. A Scopium binoklik okulárja módosított plössl, (ami nekem van) csak együtt adnak jó képet, sima Plössl nem készíthető belőle annyira színez. Érdekes ötlet a binokli frontlencse okulár két 50-es lencséből. Lehet, hogy ki is próbálom.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by sidius Szomb. Feb. 02, 2019 3:51 pm

Az, hogy bevonat van-e a lencsén, a kereskedelemben fontosabb, mint nekünk.  Egy lencsének kisebb hibája nem tud lenni, mint  a bevonat hiánya, és kívánom is mindenkinek, hogy ez legyen a legnagyobb hiba! Tudjuk, hogy logar skála szerint változik a szem érzékenysége, azaz 10 százalék se sokat jelent fényveszteségben. Kár ezzel foglalkozni, ez legyen a távcső-értékesítők ütőkártyája... Hadd egye, aki eszi, nem ez a lényeg...

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

Okulár készítés Empty Re: Okulár készítés

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.