Segédtükörként használt binokulár prizma

Go down

Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by tobe_ on Csüt. Aug. 30, 2018 2:42 pm

Szétbontottam a binokulárt ez van benne, na most ezt hogy kell betenni segédtükörnek ?

Közben be kéne majd ezüstözöm is, ha a Holdat pl. megnézve elég élesnek látom, akkor így maradt egyelőre.

Köszönöm a választ.

Ha ez ennyire jó ilyesmire, akkor miért veszünk drága segédtükröt ?

Már csak tartót kell neki valahogy csinálni, amivel meg tudom úgy fogni, hogy ne essen ki belőle, meg ne is nyomódjon meg nagyon.

tobe_

Hozzászólások száma : 18

Felhasználó profiljának megtekintése

Vissza az elejére Go down

Re: Segédtükörként használt binokulár prizma

Témanyitás by Mizar on Csüt. Aug. 30, 2018 3:22 pm

tobe_ írta:

Ha ez ennyire jó ilyesmire, akkor miért veszünk drága segédtükröt ?

.
Azért, mert ezek a prizmák max. egy 20x35-ös segédtükörnek felelnek meg, a legtöbb Newtonba pedig nagyobb kell.
Nagyobb prizma természetesen nagyobb segédtükörnek felel meg, valamint az aluzott segédtükröknek azért jobb a fényvisszaverő képessége,
Ez a prizma viszont bolygózni tökéletes. Mondom, én zenitprizmát csináltam belőle, nagyszerűen mélyegeztem vele egy 70-es akromáttal..
Ha megépíted, kíváncsi vagyok az eredményre.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 46

Felhasználó profiljának megtekintése http://skytour.hungarianforum.com

Témanyitás by tobe_ on Csüt. Aug. 30, 2018 3:28 pm

Köszönöm a jó ötletet itt volt már régen és én meg itt hiányoltam, hogy nincs segédem. Smile

Lehet még a 15 centisbe is jó lesz, mert még az is lehet hogy az eddigi felvételemben a tükör széle nem is volt benne, akkor még jobb NASA szerű képeim lesznek. Smile

tobe_

Témanyitás by tobe_ on Pént. Aug. 31, 2018 4:39 pm

Tegnap kipróbáltam, az derült ki, egyik példányt csak még, hogy egy 25mm-es okulárral a 15 centis tükrömben a kép még éles volt, de már 9 és 6mm-esnél nem volt éles a képe, nem volt totál rossz, de a kis segédet visszatéve láttam a Szaturnusz Cassini rését, a prizmával meg nem.

Vagy mondjuk egy  30-40-es okulárral biztos jó lenne ködökre ilyesmire mondjuk, ha egy csövet direkt ilyenre csinálnék, akkor megvan  a segéd így hozzá.

Azt nem hinném, hogy el tudtam volna torzítani ahogy befogtam mechanikailag elég vastag az a darab és oldalról két gumilap közé fogtam nem nagy erővel meg.

tobe_

Témanyitás by Mizar on Hétf. Szept. 03, 2018 8:06 pm

Nem mindnek sík a felülete, ki kell választani azt amelyik jobb.
Itt van például egy rossz:
https://i.servimg.com/u/f44/19/94/18/19/img_2010.jpg

Mizar
Admin

Témanyitás by tobe_ on Hétf. Szept. 03, 2018 9:01 pm

Ezt a képet hogy csináltad ?

tobe_

Témanyitás by Mizar on Hétf. Szept. 03, 2018 9:48 pm

Ezt egy referencia síkkal ellenőriztem, mert így egyszerűbb, de meg lehet nézni vízteszttel is.

https://www.youtube.com/watch?v=a8oPg074bGo&feature=channel

Mizar
Admin

Témanyitás by madg on Pént. Szept. 14, 2018 7:44 pm

Én is találtam itthon pár bino prizmát, és gondolkodom, hogy a készülő 160/1500-ba ilyet tennék. A Newt for the web tervező progi szerint jó lehet, csak a "100% Illuminated Diameter" csökken le 5.52 mm-re, és a kitakarás 13%-ra. Ez mit takar pontosan? Illetve gondolom a prizmán teljes visszaverődés alakul ki, mínusz az üveg elnyelése. Ez nekem jobbnak tűnik, mint egy kínai segédtükör visszaverő képessége. Vagy nem?

madg

Hozzászólások száma : 4

Témanyitás by Mizar on Pént. Szept. 14, 2018 8:24 pm

Üdv!
A 160/1500-as távcsövedbe 180 mm tubussal és 30mm kihuzattal számolva 20mm kistengelyű segédtükör kell. Egy átlagos bino prizma ezt éppen kiadja. Biztosan válaszol majd valaki aki a prizmákban jobban otthon van, mert én nem tudom, hogy egy aluzott tükör fényvisszaverő képessége vagy egy prizma fénytörése jár-e nagyobb fényveszteséggel.
Azt viszont tudom, hogy elég nagy a szórás a prizmák között minőségben. Az egyik oldaluk abszolút nem szokott sík lenni, (még érintkezés sincs a referencia síkkal) gondolom ahol kilép a fény. Ahol belép a fény és ahonnan visszaverődik ott láthatóan változik a minőség, asztigmatikus nem volt még egyik sem, de csupán kevés közelít a síkhoz, általában l/2 és rosszabb. Ez kis nagyításnál nem okoz gondot.
Szerintem egy próbát megér, csak vigyázni kell, hogy beépítésnél melyik oldal kapja a belépő fénykúpot. De ez sem biztos, hogy így van. Sidius biztosan tudja, majd rákérdezek.

Mizar
Admin

Témanyitás by tobe_ on Vas. Szept. 16, 2018 2:21 pm

Ja, elvinném valahogy nálad a víztükörben megnézni ... Smile

Nyírbátor ?

tobe_

Témanyitás by sidius on Hétf. Szept. 17, 2018 6:04 am

Ez a síktükör/prizma kérdés már előjött egy párszor.
Azt biztos tudom, hogy van olyan prizma, ami meglepően jó minőségű, de erre biztosan számítani azért nem lehet. A vízben vizsgálni elég nehéz a felületét, mert kicsi, nem könnyű stabilan letenni, meg alkalmasint be is csillan a fényforrástól, pont mikor a hosszú oldalt nézné az ember, inkább referenciaüveg a járhatóbb út.
Még annyit érdemes tudni, hogy F/6 környékétől már nem érdemes használni prizmát, mert szférikus túlkorrekciót ad a képhez, hiszen egy meglehetősen vastag üvegről van szó. Emellé színi hiba is jöhet, és jön is. Persze egy nagyon rossz segédtükör helyett mindenképpen jobb választás.

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 3

Témanyitás by Ajánlott tartalom

Ajánlott tartalom

Vissza az elejére