SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

diszperzió korrektor

4 posters

Go down

diszperzió korrektor Empty diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Csüt. Jan. 31, 2019 3:13 pm

Sziasztok!
Kurucz Jani cikke nyomán gyártottam egy próba verziót. Azért lett próba, mert nem úgy sikerült, mint ahogyan azt terveztem, le is írom, hogy Ti kerüljétek majd el a hasonló eseteket Smile.
Fénymásolóból szereztem én is bontott tükröket, bizonyos része egész jó sík volt. Az írást követve csináltam mindent és a kb.3-4 fokos oldalra nagyon szép kis síkot sikerült csinálnom - egészen addig, amíg le nem olvasztottam az alapjáról...vélhetőleg ragasztáskor megfeszítettem az alapanyagot, talán akkor nyomtam meg, amikor már kezdett szilárdulni a ragasztó, vagy valami hasonló történt, ugyanis a szép sík felület odalett. Na ja, így tanul a gyerek:) Emiatt, meg mivel elég karcos is volt és lett is a felület / az egyik kis üvegpogácsa kifúrásakor levált a felső, védő üveg, beszorult a fúróba és elég rendesen elintézte a 80-as szemcse a felületet.../, csak egy gyors és primitív, ideiglenes házat csináltam neki. Az előbb még kék volt az ég és terveztem, hogy este kipróbálom, de most csupa felhő minden itt.
Tanulva ezekből, sokkal óvatosabban fúrtam ki azokat, amiken most dolgozom. Mindkét oldalt csiszolom-polírozom, így az egyik oldal szebb sík lett, mint a gyári, ráadásul nem csupa karc, mint ahogy hozzájutottam. Ezen kívül most előre kifúrtam a kis korongokat, hogy a jó átmérő-vastagság arány miatt ne tudjam megfeszíteni ezeket, ill. ha mégis üvegcsíkból gyártanék prizmát, akkor egy ideig olvadt állapotban fogom tartani a ragasztót a főzőlapon és nem nyúlok hozzá.[You must be registered and logged in to see this link.]

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by Mizar Csüt. Jan. 31, 2019 9:29 pm

Én ezzel még nem vagyok teljesen képben, eddig nem volt miért foglalkozni vele, mert normális bolygózó csövem sem volt, remélem, most lesz. Hol találom az eredeti cikket?
Janinál? Smile))

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by sidius Pént. Feb. 01, 2019 7:36 am

Sziasztok!
Az eredeti cikk a Meteor archívumban megtalálható, én nem őrzöm meg őket, mert úgyis elkeverem egy idő után. Minden szerzőnek a nevére keresve megjelenik a cikkek listája. Ha jól emlékszem, "Ha Newtonban is színes a kép" a címe.

Ilyen kicsi, és vastag üveg deformációja azért nem feltétlenül szokott bekövetkezni. Nekem 4 mm-es az üveg, és átmérője mindössze 12 mm. Esetleg kicsit több méhviasz, vagy tiszta méhviasz is szóba jöhet. A szurkot csak akkor ajánlom, ha nem sok idő alatt be lehet fejezni a polírozást, mert a szurok nagyon lassan mindig folyik, idővel nem maradnak síkban az üvegek. Ezen felül még a csiszolópor is könnyebben bele tud ragadni.
Hajszál pontosan egyforma szöget (3-5 fok -ez nem kritikus) úgy nyerhettek, ha egy darabot políroztok, majd csak utána vágjátok ki. a két optikai "éket".

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Pént. Feb. 01, 2019 8:47 am

A mostani kísérletben a kivágott korongokkal próbálkozom, ezeknek csiszoltam fel azt az oldalát is, amihez amúgy nem nyúltam volna, mivel karcos volt. Persze elsőre nem ragasztottam a két kis korong mellé üveget, csak a két hosszúkásat a korong szélére. De sajna ez a két csík nem akadályozta meg a szerszámot a lebillenéstől, így nem sikerült normális síkot csinálnom belőlük. Szerencsére az előző kísérletből volt már ugyanilyen szögben csiszolt üvegem, így egész hamar fel tudtam csiszolni. Tegnap este 15 percet políroztam és már most gyönyörűek a vonalak!!! Smile[You must be registered and logged in to see this link.]

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by sidius Pént. Feb. 01, 2019 10:20 am

így akkor már valószínűleg működni fog a dolog. Egyetlen "buktató" maradt, mégpedig a két különálló éklencse. Sajnos így semmi sem szavatolja, hogy a két szög tényleg egyezni fog, mert ugye vagy párhuzamosak a ragasztott oldalak, vagy nem. A jó hír az, hogy valószínűleg, ha van is eltérés, az elég kicsi. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy nem lehet nulla színhibát produkálni a lencsékkel, de a légkörnek sincs soha nulla színhibája, a zenitben meg ritkán van bolygó. De oda meg nem kell a korrektor. :-) Úgyhogy hajrá!
Egyébként nagyon érdekes használni a korrektort. Mikor az az eset áll elő, hogy csak ennyi híja a tökéletes leképezésnek, óriásit tud dobni az élességen, és ez egy tükrös távcsőben vagy APO-ban nagyon látszik. A Vénusznál meg Merkúrnál még rossz nyugodtságnál is óriási segítség, mert én már láttam ezeknél tiszta spektrumot közepes nagyítással minden egyéb segédeszköz nélkül is. Már csak azt kéne kitalálni, hogy miként lehet nyugodtság korrektort is építeni. Very Happy

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Kedd Feb. 05, 2019 11:33 am

Hát, elkészültem a második prizmapárral is, de még nem vagyok elégedett az eredménnyel. Kifúrtam a kis pogácsákat, először csiszoltam-políroztam azt az oldalt, amelyik merőleges az opt.tengelyre. Balra fent látjátok, hogy miféle sík volt, amikor ezeket csináltam. Jobbra tőle az látszik, hogy most milyen ez a felületük...
A 3-4 fokos szögű oldalt ezután készítettem el, polírozás közbeni képet most nem tudok mutatni róla, de hasonló volt a bal felső képhez; amikor leszedtem őket az alapról, olyanok lettek, mint a jobb alsó, azaz egész jók még.
Az üvegecskék felragasztásánál nem nyomtam meg ezeket és sokat vártam a megszilárdulással, hogy ha megfeszültek, akkor rúgják ki magukat. Ugyanakkor néha elég nagy erőhatás is éri ezeket polírozás közben, talán egy-egy ilyen akció deformálja az üvegeket, ezzel alatta a ragasztót is, aztán talán úgy maradt és kis feszülést vittem a rendszerbe. Bárhogyan is, valami történt velük Smile.
Van még 2 kifúrt korongom, azoknak is megcsinálom az egyik oldalát, aztán a leolvasztás után kiderül, hogy milyenek lesznek. Az előző körben 4 korong egyik oldalát munkáltam meg, azokból van még egy egész jó, aztán hátha a harmadik körben is születik egy tűrhető és ezeket összepárosítva csinálok belőlük prizmát majd Smile .[You must be registered and logged in to see this link.]

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tobe_ Kedd Feb. 05, 2019 4:39 pm

Ezt az interferenciát hog ycisnálod, hogy így látszik, milyen fényt vetsz rá ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by Mizar Kedd Feb. 05, 2019 4:51 pm

Valami leírást tegyetek már fel, ha tudtok erről a korrektorról, hogyan működik, mire kell ügyelni, hogyan kell tervezni stb. Az a Meteoros cikk, hátha megvan valahol. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Szer. Feb. 06, 2019 8:18 am

Feltehetem ide azt a cikket? Hogy működik ez a része?
Amelyik kép zöld, ott higanygőz lámpa a fényforrás, a színesebbnél pedig kompakt fénycső. A készülő síkokra a referencia síkomat fektetem, ezek között lesz interferencia. A higanygőzös megoldásnál van köztük 3 nagyon vékony távtartó, mert ott jól látszanak a vonalak. A másiknál gondos törlés után egymásra fektetem őket, mert távtartóval nagyon halványak a sávok.

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by Mizar Szer. Feb. 06, 2019 3:35 pm

Megtaláltam közben a Meteor archívumban, átolvastam, van pár kérdésem.
Tehát, kellene hozzá kettő darab üveg, ami mindkét oldalon sík. Ez jó kis meló. De, ha van készen valami hulladék síktükör, akkor annak az egyik oldala már sík, és csupán a másik kettőt kell ék alakban csiszolni, polírozni síkra. De a gyári síktukrük amik nekem vannak bontásból csak nagyjából sík felületűek. Az nem gond? Valamint kellene neki majd hely a fényútban, a fókuszírozóm nem lesz valami magas, szinte csak a csövön kívül pár centire kapok majd éles képet okulárral. És, ha jól olvasom nem kell 31mm-es átmérő, sokkal kisebb is elég?

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Szer. Feb. 06, 2019 3:59 pm

Jani inkább az egy db üvegből kialakítást pártolta. Neki szerencséje volt, mert nálam is vagy nem volt jó sík, vagy ha igen, akkor jó karcos...Smile Most én már eleve úgy kezdek, hogy a sík oldalt is felcsiszolom, hogy kiszedjem a karcokat, aztán utána csinálok síkot belőle. Ne félj tőle, kis felület, nagyon hamar alakul!! A cikk alapján is elég a kisebb, de én azért vágtam ki nagyobb korongokat, mert peremkopás azért szokott lenni, meg a befogáshoz is kell valamennyi. Arra nem tudok válaszolni, hogy ha nem jó sík az oldala, az mennyire befolyásolja a kapott képet.
Fényutat nem tudok neked csinálni Smile

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by tz Hétf. Feb. 11, 2019 10:22 am

Sanyi! Nekem is csak Barlow-val együtt működik, de amúgy is szerintem komolyabb nagyításoknál használnám leginkább.

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

diszperzió korrektor Empty Re: diszperzió korrektor

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.