SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Távcsőépítők?

Go down

Távcsőépítők? Empty Távcsőépítők?

Témanyitás by madg Szomb. Aug. 24, 2019 11:54 pm

Én már akkor kezdtem érdeklődni a csillagászat iránt, amikor már kezdtek elérhetőek lenni a kínai, "olcsó" távcsövek. Külföldi oldalakat böngészve azt látom, hogy pl. Német és Amerikai amatőrök közül is sokan építenek, csiszolnak, barkácsolnak. Egyrészt az alkotás öröméért, másrészt olyan távcsövek létrehozásáért melyeket nem kapni, harmadrészt a minőségi megfontolások alapján. Úgy érzem lassan szívügyemmé válik, hogy itthon is "újraélesszük" a távcsőépítő mozgalmat! Ehhez várok ötleteket...

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Távcsőépítők? Empty Re: Távcsőépítők?

Témanyitás by madg Vas. Aug. 25, 2019 12:34 am

Első körben, hogy miért tettem idézőjelbe a "kínai olcsó" távcsöveket...
A tavalyi MTT alkalmával elkezdtem csiszolni egy 160 mm-es üveget, (melyet az MCSE ajánlott fel ingyenesen) amihez megvettem néhány kilogramm csiszolóport,  (kb 3000 Ft. ami elég lesz pár másik tükörhöz) majd Kurucz János kiöntötte nekem a szuroktárcsát. Ezután rendeltem Kínából Cérium-Oxidot (Kb. 800 Ft.) . Elkészítettem a Focault-féle késél, és Ronchi rács műszert kb 1000 Ft.-ból. A tükör alumíniumozása 15000 Ft volt. A távcső csöve kb. 5000, festék 1000,  a Dobson állvány kb. 12000 Ft. A segédtükröt nagyon olcsón, 2500 Ft-ért vettem, a Red dot kereső pedig 2500. Néhány csavar, ecset, és alátét, kb 2000 Ft. A távcső velúrozása (!) még 2000. + Néhány apróság, kb 1000 Ft.
Összesen: kb. 47800 Ft. A tükör Strehl: kb 91%, a kép fantasztikus...
A befektetett munka: az (első) tükör legalább 60 óra netto munka, az állvány, tubus kb 30 óra.  
Most egy hasonló méretű Skywatcher Dobson 95000 Ft. tehát kb. féláron megépítettem, de kb. 500 Ft-os órabérért dolgoztam...

Cserébe rengeteget tanultam az optikáról, a távcsövek működéséről, felépítéséről.
Az első betekintés a sajátkezűleg készült távcsőbe feledhetetlen élmény...
Megéri...


A hozzászólást madg összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Aug. 25, 2019 1:14 am-kor.

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Távcsőépítők? Empty Re: Távcsőépítők?

Témanyitás by madg Vas. Aug. 25, 2019 12:40 am

A legelső távcsöves élményem egy szovjet, műanyaglencsés, összeszerelhető készletből fabrikált távcső volt. A Holdat épphogy látni lehetett, kb 20X-os nagyítással.
A látványra már nem is emlékszem, de a lencsék elhelyezésére még igen...
Valami ilyen kezdő távcsöves kit-et gondoltam összehozni...
Ami jobb, mint a Tesco-s műanyag távcső, de viszonylag olcsó, és apuka fia (lánya) program az összeszerelés is...

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Távcsőépítők? Empty Re: Távcsőépítők?

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.