SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

monitorüveg 235

3 posters

Go down

monitorüveg 235 Empty monitorüveg 235

Témanyitás by tz Csüt. Júl. 19, 2018 2:53 pm

Sziasztok!
Na akkor tiszta lappal kezdem itt Smile
Sok hányattatás, legalább 15 felcsiszolás után itt tart. Az utolsó felcsiszolásból minimális asztigmiával és közepes peremkopással jött ki. Utóbbit egész jól sikerült tavasszal javítanom, aztán ahogy bejöttek a melegek, jól elszúrtam egy 155-ös szerszámmal. Azóta kb 3 órát dolgozhattam a 30 mm-es szerszámmal, mivel a nagyobbakkal bár sokkal egyenletesebb lett a felület, a peremkopás egyszerűen nem javult. Minden kép fókuszon kívüli.
Szóval jelenleg a peremen dolgozom, egyelőre persze jó egyenetlen, de majd össze lesz simítva. A baloldali kép tegnap esti, azóta 10 percet dolgoztam erősen nyomva, hogy a peremen lévő dudort koptassam. Amint látjátok, sikerült is, mert bár szörnyű a felület, a tendencia jó.[You must be registered and logged in to see this link.]



tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Csüt. Júl. 19, 2018 9:54 pm

Ez szép darab lesz, ha elkészül!
Igen, a monitor üveg! Az egy külön világ..
Az én 31 centisem is áll, mert újabb problémát kell kiküszöbölni. De éppen a meleg miatt most nem alkalmas, majd ősszel. Sehogy sem alakult a perem kisebb szerszámmal. Sokáig nem volt kedvem 31 centis szurkot készíteni, nem is tudom, miért. Very Happy De kénytelen voltam. Már 1 óra polírozás után többet dolgozott, mint a kis szerszám sok-sok óra alatt. És egyenletesen. A közepe mondjuk elmaradt időnként, azt fele akkora szerszámmal kellett utána igazítani. Majd teszek fel képeket, hogy hol tartok vele. Sajnos, valahogy meg kell oldanom, hogy ne legyen asztigmatikus, a problémák akkor kezdődnek, amikor a tükör alul, szerszám felül. Már kigondoltam a módját.
Vagyis, szerintem ezt csak teli szerszámmal tudod korrigálni.  Már látni a kis szerszám "jótékony hatását" a szélén. Hosszú egyenes húzások kombinálva a normál húzással.
De, hátha leszünk többen, aki mond valamit. Ja, és az ujjam már fél óra után sem érzem, ha polírozom. Exclamation

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tz Szer. Aug. 15, 2018 9:14 am

Sziasztok!
Két hétig nem nyúltam hozzá, de azért reggelente igyekszem egy fél órát a peremmel foglalkozni mini szerszámokkal, amíg nem lesz hűvösebb, mert onnantól előveszem a nagyobbakat.
Továbbra is a kopott peremen dolgozom, aztán ahogy lassan fogy, csak közelítek a nagyon lekopott részhez Smile[You must be registered and logged in to see this link.]

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szer. Aug. 15, 2018 9:24 pm

Üdv Zoli!
Szerintem sokat javult a széle.
Hogy tudsz ilyen szép egész tükrös rácsképet csinálni?

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tz Csüt. Aug. 16, 2018 10:01 am

A fotót ne kérdezd.
A saját fényképezőmmel ez lehetetlen, mindig csak egy szűk mező látszik benne.
A munkahelyemen van ez a gép, kompakt ugyanúgy és ez tud ilyet.

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Csüt. Aug. 16, 2018 1:03 pm

Ajjaj ez ennyire nehéz ?

A két rossz síkképcsöves TV-m ott várja a bontást, de ez a monitor üveg ilyen durva ?

Pár napja meg szereztem egy 12-13 centisnek elég üvegdarabot, az jó vastag buborékos is, de lehet azért még jó lehetne tükörnek, ha kivágnék belőle egy korongot.

Van vagy 3 centi vastag kb.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tz Csüt. Aug. 16, 2018 1:28 pm

Szia Tobe!
Hát, Sanyival már célozgattunk rá...Smile
Azért megvalósítható, de türelem és ötlet kell hozzá.
A múltkori, de legalább befejezett nem lett tökéletes, de ettől függetlenül, vidéken, kifogtam éjfél körül egy jó nyugis időszakot néhány percre és életem egyik legszebb Szaturnuszát láttam /180*/, végig a Cassini-réssel, a Marson pedig részletekkel /utólag ellenőriztem, nem a szemem és az optika műterméke volt/.
Igaz, hogy a bolygók körül van sajna egy halo, de ha az ember ettől elvonatkoztat, akkor szép volt a képe Smile Majd még blendézéssel kísérletezem, hátha el tudom tüntetni legalább a túl fényes bolygókhoz.
Az üvegedből csinálj síkot!
Zoli

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Csüt. Aug. 16, 2018 2:36 pm

Szia , abból jó nagy sík kitelne . Smile

A képben meg, hogy van valami plusz nem olyan nagy baj tényleg, ha melette ott látható az éles kép is.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Pént. Aug. 17, 2018 10:42 am

tobe_ írta:Ajjaj ez ennyire nehéz ?

A két rossz síkképcsöves TV-m ott várja a bontást, de ez a monitor üveg ilyen durva ?


Üdv!
Attól is függ, hogy milyen vastag képcső. A legtöbb középen 13-15 mm. A sík képcsöves TV-k belül sajnos homorúak.
Ez nem lenne baj, de meg kell nézni, hogy a vízszintes és a függőleges homorulat között mennyi a különbség.
Akkor a legjobb, ha egyforma. Úgy szoktam megnézni, hogy ráteszek belül egy akkora egyenes vonalzót (fém) élével, amekkora tükröt akarok csinálni belőle.
Tolómérővel megnézem a közepét mindkét irányban. Ha egyforma, vagy közel egyforma, akkor jó. De így is kb.. F/3-as tükör lesz belőle, esetleg F/4.
Csak gömbre kel alakítani már az elején, hogy a vastagság minél jobban megmaradjon. 17-18 centis korongot nagy biztonsággal meg lehet csinálni az átlagosan vastag TV képcsőből, Ha vastagabb, akkor nagyobbat is. De a legjobb a homorú-domború képcső.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Szomb. Aug. 18, 2018 11:54 am

Van egy 15 mm vastag síküvegem, valami asztal teteje lehetett pont 50 centi kör alak az egész, azzal mit lehetne kezdeni ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szomb. Aug. 18, 2018 12:23 pm

Ha ügyes vagy, egy 150-es f/6 kijön belőle. Az első ellendarabom a 15 centishez 15 mm-es üveg volt. Ehhez az átmérőhöz még szemre is vékony.
A síküveg nagyon hajlékony, én egy 13-14 centiset csinálnék, és f/7 körülit.
De szépen ki lehet polírozni. Meg kell nézni, mennyi feszültség van benne.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Szomb. Aug. 18, 2018 5:02 pm

Mizar írta:Ha ügyes vagy, egy 150-es f/6 kijön belőle. Az első ellendarabom a 15 centishez 15 mm-es üveg volt. Ehhez az átmérőhöz még szemre is vékony.
A síküveg nagyon hajlékony, én egy 13-14 centiset csinálnék, és f/7 körülit.
De szépen ki lehet polírozni. Meg kell nézni, mennyi feszültség van benne.

Kiötlöttem, 13.13 cm-es lesz. Smile

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szomb. Aug. 25, 2018 11:47 am

Üdv mindenkinek!
Eszmecsere folyik a vékony tükrökről, konkrétan egy 21 cm-es f/3-s tükörről, amely mindössze 3mm vastag. Ha távcsőtükör lesz belőle, akkor komoly esélyünk van nekünk is. Érdemes követni az eseményeket. Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Szomb. Aug. 25, 2018 11:57 am

Kösz a linket figyeljük majd.

Közben arra gondoltam az a nagy 20 centis tükrömmel ha a segédtükör is nem totál sík kis nagyításban úgy is lehetne azért látni valamit.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szomb. Aug. 25, 2018 5:20 pm

tobe_ írta:
Közben arra gondoltam az a nagy 20 centis tükrömmel ha a segédtükör is nem totál sík kis nagyításban úgy is lehetne azért látni valamit.

Mekkora a fókusza? Van egy csomó prizmám bontott binokulárokból, érdemes lenne azzal kipróbálni, azok elég jók, zenitprizmát is csináltam belőle, szép képe van. Még ha a teljes sugárkúp nem is fér bele, legalább nem az lesz a gyenge láncszem. Ha azzal jó képet ad, akkor a tükör nem lehet annyira rossz. Küldök prizmát, ha kell.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Vas. Aug. 26, 2018 5:57 pm

Mizar írta:
tobe_ írta:
Közben arra gondoltam az a nagy 20 centis tükrömmel ha a segédtükör is nem totál sík kis nagyításban úgy is lehetne azért látni valamit.

Mekkora a fókusza? Van egy csomó prizmám bontott binokulárokból, érdemes lenne azzal kipróbálni, azok elég jók, zenitprizmát is csináltam belőle, szép képe van. Még ha a teljes sugárkúp nem is fér bele, legalább nem az lesz a gyenge láncszem. Ha azzal jó képet ad, akkor a tükör nem lehet annyira rossz. Küldök prizmát, ha kell.


Ajj, de jó gondolat, maga az ötlet, sőt szerencsédre most jut eszembe, hogy van egy nagy, amúgy nem jó binokulárom jó nagy prizmákkal, szét is kapom, az úgyse jó másra, eszembe nem jutott volna, hogy abban pont nekem való van, pedig szét is szedtem tavaly valamikor takarítani, meg két fele állt a képe, meg amúgy se jó az egész, erre megpróbálom, hátha pont megfelel tényleg, na kösz.


A tükör felületén is fogok még majd dolgozni, hogy még jobb legyen.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tz Hétf. Aug. 27, 2018 11:42 am

" 21 cm-es f/3-s tükörről, amely mindössze 3mm vastag"

Hát, nem lesz egyszerű eset, az biztos...Smile
Az én mostanim messze nem ilyen vékony, bár mivel sík, nincs olyan tartása, viszont a hajlított-vékony a merevsége ellenére is biztos alaposan hajlik nyomás alatt.
Az enyémnél most, hogy a peremközeli zónákon dolgozom jó ideje, a hátoldalán látszik ez, ki van fényesedve ott is. Feltételezem azért, mert alá kerül a políranyag, a tükröt felülről nyomom, aztán mivel hajlékony, a hátoldal is polírozódik.
A hajlítottat valahogy talán azon az alapon kellene /főtükörtartóként/ használni, amin polírozzák. De nem hinném, hogy szép egyenletes felülete lesz.

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Hétf. Aug. 27, 2018 2:37 pm

tz írta:"  bár mivel sík, nincs olyan tartása, viszont a hajlított-vékony a merevsége ellenére is biztos alaposan hajlik nyomás alatt.
.

Végeztek egy kísérletet ezzel kapcsolatban, az azt mutatja, hogy a meniszkusz tükrök üvege a síküveghez hasonló deformációt mutat.
A kísérlet eredményének viszont ellent mond a tapasztalat, ezt el is ismeri a cikk írója.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Az én tapasztalataim is felemásak a kérdésben, szerintem teljesen kiszámíthatatlan a vékony meniszkusz tükör.
A legvékonyabb amit csinálok az 8mm. És mégis stabilabb mint egy másik, ami  13-15 mm-es.
Nemsokára töltök fel rácsképeket is, lassan a hőmérséklet alkalmas a polírozásra.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by tobe_ Szer. Aug. 29, 2018 4:52 pm

Szétbontottam a binokulárt ez van benne, na most ezt hogy kell betenni segédtükörnek ?

Közben be kéne majd ezüstözöm is, ha a Holdat pl. megnézve elég élesnek látom, akkor így maradt egyelőre.

[You must be registered and logged in to see this link.]

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szer. Aug. 29, 2018 7:57 pm

A prizmát nem kell beezüstözni!!!
Csináltam egy rajzot, hogyan szereld be.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Mizar Szer. Aug. 29, 2018 8:02 pm

Tobe! Majd külön rovatot nyissál a témáknak, mert ez már nem a 235-ös monitorüveghez tartozik, hogy ne legyen egy katyvasz az egész.
Köszi!

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

monitorüveg 235 Empty Re: monitorüveg 235

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.