SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Antares segédtükör teszt

3 posters

Go down

Antares segédtükör teszt Empty Antares segédtükör teszt

Témanyitás by Mizar Csüt. Júl. 19, 2018 10:09 pm

Sziasztok!
Pár hónapja vettem egy Antares síktükröt készülő újabb Newtonomhoz.
Kíváncsi voltam, milyen a felülete, így megnéztem egy referencia gömb segítségével, ráccsal és Foucault teszttel is.
Ez a módszer nem ad pontos információt arról, hogy valójában a tükör felülete mennyire sík, de ha  gömbtől eltér, ha asztigmatikus, ha csúnya a polírozás, akkor azt szépen látni. tapasztalatom szerint, ha itt nincs semmi probléma, akkor valószínűleg az ég alatt sem lesz. De a pontos méréshez más módszerek kellenek. Első ránézésre nagyon szép segédtükör, szerintem valós az interferogram mérés eredménye amit mellékeltek. Ha rossz lesz a távcső leképezése, nem a segédtükör miatt lesz az. Laughing
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by tobe_ Hétf. Júl. 23, 2018 6:24 pm

Mérete ?

A 150-esemhez nincs még megfelelő, csak egy kicsi 2.5 centis körüli.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by Mizar Kedd Júl. 24, 2018 12:42 pm

Szia Tobe!
A mérete 46x68-as
Csináltam tesztet még két síktükörről, az egyik egy lézernyomtatóból kioperált darab, a másik egy régi katonai járműből való brutális példány. Nemsokára feltöltöm.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by Mizar Kedd Júl. 24, 2018 5:23 pm

Itt folytatom az egyéb síktükrök tesztelését, nem akarok másik témát nyitni.
Sokan próbálnak lézernyomtatóból kiszerelt tükörből segédtükröt készíteni. Egy kb 20 cm-es csíkot feldaraboltam, és megvizsgáltam a darabokat. Egyik sem alkalmas Newton segédtükörnek, asztigmatikus mind, ez az egyszerű vizsgálat mutatja is.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Egy másik síktükör viszont, amely egy régi katonai jármű optikája volt, nagyon ígéretes, mérete is termetes, 170x100 mm

[You must be registered and logged in to see this link.]

Az egyik sarkán sérült ugyan, de egy hatalmas segédtükör kijön majd belőle, terveim szerint a 31 cm-es f/3-as tükörhöz. Csak tudnám, mikor lesznek ezek készen? Very Happy

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by tobe_ Szer. Júl. 25, 2018 3:00 pm

Én is néztem a lézernyomtatós csíkot, gondoltam micsoda jó ötlet, vágok belőle párat aztán aranyáron eladom. Smile Nem jött be.

Az az egyszerű módon kimtatása hogy nem jó, hogy is működik ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by Mizar Szer. Júl. 25, 2018 8:53 pm

Üdv Tobe!
Nem biztos, hogy minden lézernyomtató tükör alkalmatlan, ezzel a módszerrel meg tudod nézni, hogy érdemes-e vele foglalkozni.
A teszthez kell egy jó gömbtükör. Egy nagyobb hosszabb fókuszú parabolatükör közepe is jó. Neked, ha nem tévedek, van valami gömbtükrös kis Newtonod. Meg kell nézni a főtükröt, ha gömb, akkor alkalmas lehet a vizsgálatra. A teszt a Ritchey- Common teszt
Két változata van, a különbség a két tükör beállítási szögéből adódik. Töltök fel linket a hasznos linkekhez. Ha az itt látható változatot csinálod, az csak arra jó, hogy kb. lásd, hogy  gömb a felület, vagy nem. Mert minden síktükör valójában gömbtükör. Csak nagy a görbületi sugár. Minél nagyobb, annál jobb. A RC teszttel a másik módszerrel ki is lehet mérni, hogy ez mekkora görbületű gömb, ill. hogy homorú, vagy domború a felület. Tehát: Ha ráccsal nézed, az itt belinkelt módszerrel, és a rácskép egyenes, (feltéve, hogy gömbtükörrel nézed) akkor esélyes, hogy akár jó is lehet. De nem biztos. Viszont nem kell a kukába dobni. Very Happy
[You must be registered and logged in to see this link.]

A hasznos linkek topikban lévő honlapon további képeket és infót találhatsz ennek a módszernek a pontosabb felhasználásáról.
szólnék még arról, hogy ezt a tesztet akkor érdemes alkalmazni, ha aluzott a síktükör. Trükkösen vízteszttel is lehet látni a felületet, de az igazán az aluzatlan üvegre való.
És nagyobb gyakorlatot kíván. Később azt a tesztet is felteszem.

Ha nem boldogulsz, készítek neked képet a saját mérőpadomról, és a mérésről.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by tobe_ Kedd Júl. 31, 2018 4:02 pm

Szia !

Köszönöm a segedelmet, elolvasom ezeket. Van egy 76/700 tükröm is, azt ki is tudom venni a teszthez, 2 ilyen tubusom van, egyiket szoktam néha használni, ez a másik jó lesz mérni is.

Van itt tervben Bath interferométer készítés is.

Most, hogy a Mars képét megláttam, amit produkál a mostani 150 mm tükrömben, a kedv nagyon megvan a további tükrök és egyebek készítéséhez is.

Újabban tudok esztergálni is, meg marni tehát sok mindent képes vagyok megcsinálni azon a gépen. Most épp egy tekerő gombot készítettem a nagyobb tubus okulár tartójához a fókusz állításhoz.

Pár napja egyikkel kipróbáltam, hogy egy binokulárral megnéztem, hogy egész kis szögben súrolófény szerűen, mit mutat, úgy teljesen éles képet kaptam, bár
ez nem nagy nagyítás volt ugyebár, viszont egy másik sima abalküveggel ugyanez teljesen torznak mutatkozott, ez a féle teszt.

No, egy rács kéne nekem úgy látom.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by sidius Vas. Aug. 05, 2018 9:46 pm

Üdv Mindenkinek!
Ez a Ritchey-teszt, amit gömbtükörrel lehet végezni. A Texereau-féle könyvben megvannak az esetleges eltérések értelmezései is. Én sose használtam, de elvileg ugyanolyan jól használható sík készítéséhez/vizsgálatához, mint a referenciafelület. Alig van időm manapság, de ha sikerül elődúrni, felteszem ide.
A nyár annyira pezseg, hogy alig jutok gép elé is. Smile

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

Antares segédtükör teszt Empty Re: Antares segédtükör teszt

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.