SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

2 posters

Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Szomb. Feb. 02, 2019 5:31 pm

Üdv Mindenkinek!
Schlosser Sanyi kezdeményezésére egynehány holdi kihívást, vagy csak egyedi szépséget tartalmazó terültet sorolok fel, abban a sorrendben, ahogy eszembe jut. Javasolt a Rükl alapmű beszerzése, bár ez csak kb. 15 cm objektív méretig tartalmaz részleteket. Ennél nagyobb (jó) objektívvel a Rükl segítségével a LRO felvételeit használhatjuk. (Én is ezt használom, ezért tudom, hogy 450 méter alá is sikerült már felbontanom 250/5000-es Cassegrainemmel.)

A most következők BECSLÉSEK! Arról írok ami megvolt a 250-es Cassegrainnel! A zárójeles számok 1-5 között egyre nehezebb alakzatok.)

1 -Rima Hadley (Appeninek) Apollo 15. A St. George kráter a Rima Hadley Delta hegy lábánál, a Hadley-rainás mellett. (min.200 mm-es távcső) (3)
2. A Rima Hadley nyugati peremén egy kicsi, névtelen kráter a St.George szomszédságában. (5)
3. A Rima Marius, az Aristachus fennsíktól kissé délre, 15 cm-es távcső (3)
4. A Vallis Schröter belső hasadéka. (Aristarchus fennsík) Elvileg nem látható a Földről, pedig bizony részben látható, ha jó a megvilágítás! (4)
5. Statio Taranquillitatis. (Apollo 11) Armstrong kráter (2) Aldrin (3) Collins (4). A Collinstól délre látható derékszögben lehelyezkedő 3 kráter (5).
6. Apollo 12, Viharok Óceánja. a leszállási helytől délre két egyforma 1 km körüli kráter. (4)
7. Descartes- Fennsík. Hegyfoki kráterek, (nekem is csak az egyik van meg) (5)
8. Vallis Alpes belső hasadéka (3)
folytatom még, de most abba kell hagynom!  Very Happy

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by Mizar Szomb. Feb. 02, 2019 7:48 pm

Köszi Jani, remélem másnak is hasznos lesz, már csak egy jó távcső kellene, meg tiszta ég. Véletlenül nem akarod képekkel illusztrálni ezeket a helyszíneket? Persze saját képekkel. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Vas. Feb. 03, 2019 8:30 am

Illusztrálni fogom, csak kell még egy kis idő, mikor le tudok ülni "előszedni" meg válogatni.

Mielőtt folytatom a sort, erősen javaslom, hogy mindenki szerezze be a Rükl Holdatlaszt. Igazán gyönyörű könyv, és világszerte az utolsó kiadás a magyar. Az Atlasz hozzávetőleg 15 cm-es objektívhez készült, de helyenként részletesebb. Miután már jobban ismerjük a felszínt, akkor lehet a LRO felvételeihez nyúlni.

9. A Plato aljzatán a négy legnagyobb kráter, 15 cm, (3) Több kráter 20-25 cm (3-5)
10. Taurus Littrow-völgy fehér törmeléktakaró "villás formája" a Holdkomp közelében 20 cm (3)
11. Taurus-Littrow- Sherlock Camelot és még 5-6 kráter köröttük, 25 cm (5)
13. Viharok Óceánja Apollo 12 a holdkomp helyén kontrasztban alig eltérő 1-2 km2-es világos folt, 25 cm (5)
14. Fra Mauro fennsík (Apollo 14) apró alakzatai, 10-25 cm (1-5)
15.  Rima Hadley térsége, (Apollo 15). A holdkomp mellett kis kráterkomplexum, a másik oldalon apró dombok (köztük félúton a komp). Nagyon kemény dió, 20-25 cm (4-5).

Még lesz több is, ami eszembe jut, még majd leírom. Very Happy

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Vas. Feb. 03, 2019 5:58 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Közben három kép a föntebbi listából:

A Statio Tranquillitatis (Apollo 11). Aldrin, Collins és Armstrong kráterek. Az Armstrong átmérője 4,7 km, míg a Collins alig 2 km-es.
Az x a Sas helye, mellette közvetlenül balra fel, derékszög alakban 3 kis kráter. (A Rükl ezekből csak egyet jelöl) A legközelebbi látszik a komp fedélzetén rögzített videón is, felszállás után nem sokkal. A kráter két egymásba olvadt formáció, engem egy szívre emlékeztet. Létezik jobb felbontás is, még majd megkeresem. (Nálam az új LCD monitoron kicsit kockás a kép. A Crt sokkal szebben mutatta, de a lényeg látszik így is.) A kép 195/1300-as Newtonnal, Scopium kamerával készült még 2013-ban.
A jobb harmadban középen a Lamont fantomkráter gyönyörű, de nagyon rövid ideig látszik ilyen szépen. Ajánlom mindenki figyelmébe!


A hozzászólást sidius összesen 4 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Feb. 04, 2019 7:44 pm-kor.

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Vas. Feb. 03, 2019 6:11 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Apró kráterek a Plato talaján. Nagyon izgalmas, és szép vidék. A kráterek legnagyobbika sem nagyobb 2 km-nél, de rengeteg apróbb is jelen van. (Szándékosan is nem a legjobb felbontású képeket keresem, de nem is találnám meg hirtelen.)  Very Happy Azért ezek a részletek vizuálisan/fotografikusan nagyon jók 150-200 mm-rel, de nem a "plafon". Sosem jártam a végére, hogy hol a határa egy 200-as felbontásának, de hátha megteszi valaki/valakik.  
(A távcső és a kamera ugyanaz.)

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Vas. Feb. 03, 2019 6:27 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Szintén a Nyugalom Bázis, de Napnyugta előtt. Itt már jól látszik a szív alakú kráter.  Very Happy

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by Mizar Kedd Feb. 05, 2019 4:55 pm

Komolyan mondom, nem látok szív alakút. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by sidius Kedd Feb. 05, 2019 5:00 pm

Nem is igazán az, csak engem arra emlékeztet valamiért.
Ha megnézed a videót, ott jobban látszik. Ott se szív alakú igazán, csak olyan érdekes az alakjuk.

Ez az eredeti fedélzeti kamera felvétele, csak fel van javítva. A kráter 2:06-nál csaknem a teljes ablakot kitölti. Két elliptikus alakú formáció, melyek együtt közel kör alakú területet fednek, de nekem szív jutott róla eszembe. Very Happy

[You must be registered and logged in to see this link.]

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by Mizar Pént. Aug. 12, 2022 8:51 pm

Üdv!
Én is találtam egy érdekes megfigyelési lehetőséget, ez is igazi Hold kihívás.
A jelenség Hesiodus (Hésziodosz) sugár néven ismert.
A lényege a következő: A Pitatus kráter oldalán lévő hasadékon keresztül a napfény megvilágítja a Hesiudus kráter alját és oldalának egy részét. A fény ék alakban látható a kráterben. Elég ritka jelenség, mert mindennek klappolni kell, hogy ez így létrejöjjön. Az idei évben a számítások szerint november 2. lesz a következő alkalmas időpont, de ettől eltérő alkalomkor is lehet próbálkozni.
Az első kép egy LRO fotó magáról a helyszínről, a másodikon pedig a jelenség látható.
Rákeresve Hesiodus ray címszó alatt további képek és információk is jönnek, magyar nyelvűt sajnos nem találtam. Lehet, hogy minden Hold fanatikus ismeri ezt az érdekes fényjátékot, csak nekem új.
Elsőként megkeresem távcsővel magát a helyszínt, megnézem mekkora nagyítással mit látni. Bevetem hozzá a nagy 200-as Kuttert is. Utána figyelgetem amikor közelít a kráterhez a terminátor, talán sikerül valamikor elkapni ezt az ék alakú fénysugarat.
LRO kép:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Fénysugár:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

A Hold. Kihívás, és szimpla szépség. Empty Re: A Hold. Kihívás, és szimpla szépség.

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.