SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

4 posters

Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Szomb. Nov. 17, 2018 12:40 pm

Itt szeretném bemutatni, hogyan lehet ezüsttel bevonni az elkészült távcső tükrünket, vagy egyéb optikai felületet, pl. segédtükröt is.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Nov. 18, 2018 11:55 am

Mikor mutatod?

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Nov. 18, 2018 12:53 pm

Először csak leírva a folyamat a következő:

Anyagok:
------------

- AgNO3 5 g
- KOH 5 g
- szőlőcukor 3 g
- ammóniák 10%-os 100 g
- deszt víz 2 liter

- pár edény, amiben a keverés történik

A jelű folyadék:
-----------------

1. 300g deszt vizbe felodani az AgNO3-at.
2. Ammóniákot csepegtetve először bebarnul,majd fehér bor szinűig kivilágosítani.
3. Másik üvegbe 300g deszt vízbe feloldni a KOH-t.
4. Ezt vékony sugárban beleöntjük az AGNO3-oldatba, ekkor megint barnás lesz.
5. Eztán kivilágosítjuk ammóniákkal. Kész.

B jelű folyadék:
-------------------

150g deszt vízben feloldjuk a szőlőcukrot.

Ezüstözés arány:
-----------------------

- A jelű folyadék 4 rész
- B jelű folyadék 1 rész.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Nov. 18, 2018 1:31 pm

Nem néztem, ez megegyezik a Távcső Világa könyvbeli recepttel?
No meg az érdekes az egészben még, ezeknek az anyagoknak a beszerzési forrása.
Nálad mi kapható hozzá?
Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Nov. 18, 2018 3:37 pm

Majdnem, csak alkohol nincs benne, mert az nem kell, anélkül is működik, nekem mindenem van hozzá természetesen. Smile

Gyakorlatilag a KOH, meg az AgNO3 az nem könnyen szerezhető gondolom, bár a KOH helyett NaOH is jó lehet, Sziti nevű cuccból csinálva pl. az AgNo3 pedig megoldható kis ezüst salétromsavval való feloldásával, de a salétrom sav szintén nem egy sima áru. Smile

Szőlőcukrot most vettem a sima élelmiszer boltban, natúrt, elvileg az is jó lehet gondolom, majd kiderül, szűrni érdemes a folyadékokat, ha esetleg nem tiszta anyagokkal próbálkozunk.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Hétf. Nov. 19, 2018 5:27 pm

KOH az kaható készen, a nyomdaellátóban, lemezhívó néven, de azt a legkönnyebb csinálni bármilyen lefolyó tisztítóból. Az ezüst -nitrát az érdekes ebben, és a szalmiák szesz. Ezekre kellene valami jó forrás Kínából. Smile
Gondolom, csinálsz egy videót a műveletről.
Ez sem lenne rossz eljárás szerintem:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Hétf. Nov. 19, 2018 7:10 pm

Csinálok videót is, az a tervem. A szalmiák szesz az a gyógyszertárban volt régebben, nem tudom most adnak e ? Az nem is tömény.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by madg Vas. Nov. 25, 2018 11:33 am

Azt tudjátok, hogy a kormány szerint: "Veszélyes anyagokkal, keverékekkel tevékenységet folytatni kívánó természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tevékenységének megkezdésével egyidejűleg ezt köteles bejelenteni az egészségügyi államigazgatási szervnek. " és
"a) a bejelentés ellenőrzésekor a tevékenységet végző dokumentálhatóan igazolja, hogy eleget tesz a kémiai biztonság megvalósítását szolgáló jogszabályi kötelezettségének,
b) 2001. január 1-jétől bejelentés nélkül vagy érvényes engedély nélkül végzett tevékenység kémiai terhelési bírsággal sújtható. "

Manapság már levegőt se lehet venni az illetékes államigazgatási szerv (és persze lerótt illeték) engedélye nélkül... Suspect Evil or Very Mad Az élet egyre több területét le kívánják szabályozni, ellenőrizni, adóztatni, bírságolni. Szép új világ.
(Bocs, kicsit OFF voltam)

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Nov. 25, 2018 12:11 pm

Igen, ha folytatnánk vele tevékenységet .... Smile Ami azt jelenti, hogy vállalsz rá munkát stb. De ha lefestem a kerítésem a festéekkel magamnak, arra nem kell még azért engedély kérni jogilag sem. Smile

Mindenesetre nektek tuti nem ezüstözök be semmit. Smile

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Nov. 25, 2018 1:08 pm

Mivel az anyagok nagy részét engedély nélkül be sem lehet szerezni, így aki ezzel ténykedik, annak van engedélye. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Pént. Dec. 28, 2018 6:03 pm

Sziasztok.

Elővetttem az ezüstöző vegyszereimet, meg az üvegeket, lassan eljutok az ezüstözéshez, van már minden hozzá.

Megtakarítom már az edényeket, hogy egyben legyen minden.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Jan. 06, 2019 9:59 am

Üdv!
Ez rengeteg tükör amit beezüstöztél!
Nem is gondoltam volna, hogy ennyi tükröt csiszoltál.
Mennyi ideig tart rajta az ezüst számottevő minőség romlás nélkül a városi levegőn?
Nem lett volna célszerű úgy csinálni, hogy először a kész szerelvény, majd a legvégén ezüstözni?
Mert egy jó tubus elkészítése a kiegészítőkkel is eltart egy ideig, lehet, addigra bebarnul a réteg. Smile

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Jan. 06, 2019 10:46 am

Üdv !

Nagyon sokáig megmarad rajta, a 15 centisemen, amit az utóbbi években használtam, fényképeztem vele a Jupitert, meg Marsot pl., nem is tudom már most hanyadik éves, úgy rémlik 2013-ban lett ezüstözve, most is ugyanolyan, mint újkorában nem látok rajta semmi romlást.

Itt legalábbis a 20 ezres városban nem olyan rossz a levegő.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Jan. 06, 2019 11:19 am

Meddig áll el külön-külön a két folyadék?

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Jan. 06, 2019 11:43 am

A cukros víz, az fagyasztva gondolom sokáig, a másik is, szerintem ha lefagyasztjuk, akkor eláll, amúgy örökké nem sima hőfokon, mert kicsit dolgoznak benne a molekulák.

Tegnap pont azon gondolkodtam, hogy csinálok egy gépet, amin x darab tartályban a hozzávalók, a gép adagolja, bekeveri, szűri és kész, mint egy kávé automata, mert a nyersanyagok örökké eltartanak szinte, azt lehetne így tárolni.

Egyébként meg nulláról indulva úgy egy óra alatt meg tudom már keverni a hozzávalókat, meg szűrni a végén, most hogy párszor megismételtem megy aránylag gyorsan, közben valami zenét hallagatva meg elmélkedve egyebekről, elmegy az idő, észre se venni.

Fel is vázoltam az algoritmust, a mikrokontrolleres programjához ... Smile

Ez mondjuk már afféle vegyipari automatizálás. Smile

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Vas. Jan. 06, 2019 11:50 am

És a tükör zsírtalanítása, teljes tisztítása hogyan történik?
Semmi por, semmi szösz.
Egyformán fényes mindig mindenhol? Sehol egy homályosabb folt?
Csak azért, mert csupa ilyet olvastam, hogy ezek tipikus hibák.
Ha tényleg ilyen tartós, akkor érdemes ezzel próbálkozni.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Jan. 06, 2019 12:46 pm

Ha rendesen le van tisztítva, akkor egységes lesz, az biztos, kis homály van rajta, azt én nem is bántom, mert nem befolyásol semmit, azok nagyon apró kis szemcsék lehetnek, még egyet gondoltam pont tegnap vagy előtte, hogy ha a tükröt lefele fordítva alulról lötybölni a folyadékban, lehet még jobb lenne, de az már nagyon a tökéletesség hajszolása. Smile

Amúgy a tisztítás, amit most alkalmaztam:

- tömény salétromsavval megdörzsölöm a felületet
- hideg zsíroldóval szintén, majd leöblítem sima vízzel majd kevés deszt vízzel
- króm-diopxiddal is meg lehet súrolgatni kicsit a művelet előt, hogy levigye ha valami kis piszok lenne rajta, az mechanikusan leviszi amit lehet még pl.

A mennyiséget is most úgy alkalmaztam, hogy a 20 centisre egy kész formában olyan 8-10 deciliter mennyiség kerül, az elég neki, teljesen átlátszatlanná válik úgy, meg lötyböléskor se kerül a levegére, mintha túl kevés lenne a folyadék felette.

Aztán ki tudja, lehet még hígítani is lehetne ezt ahogy van, sima deszt vízzel akár fele töménységre, lehet azt is meg lehetne nézni úgy mit csinálna.

Sőt még akárha már van egy réteg, leheet elektro galvanizálni is lehetne nagyobb réteget növesztve vagy ilyesmi, csak úgy gondolkodom, persze lehet nincs értelme, de kísérletezni érdemes.

Mondjuk a felületre egy mikroszkóppal rá lehetne nézni, hogy mi is van ott az a kis homály miből áll össze.

Mivel viszont olcsó az egész, szinte ingyenből kijön, így elég vonzó ez a dolog eleve, főleg ha nem egy kettővel kísérletezünk, akár csak próbára is. De nekem véglegesre is megfelelő így.

Illetve még lehetne olyat is, hogy ezt a folyadékot önteni rá locsolni, meg oxigénszegéyn közegben akár stb. akkor lehet semmji szemcse nem maradna rajta, ami egy icipici hományt okohat.

Igen, ezt tegnap fel is írtam magamnak, meg azt is, hogy amikor ezt a folyadékot dolgoztatjuk rajta egy filteren keresztül űátszűrve folyamatosan pl. mindig abszlút szemcsementes maradna és akkor tuti teljes apró szemcsementes lehetne, és talán tökéletes is lenne utána.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Vas. Jan. 06, 2019 5:31 pm

Itt meg úgy látom mindent lehet kapni, kérdés, hogy ki vehet ? Valami iskolák gondolom pl. ha a feleséged esetleg iskolaigazgató pl.

[You must be registered and logged in to see this link.]

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Kedd Jan. 08, 2019 4:59 pm

Köszi a linket, megtudtam, hogy lehet tőlük rendelni ezüst -nitrátot. Csak salétrom savat nem, így más módon kell zsírtalanítani.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Kedd Jan. 08, 2019 5:24 pm

Én úgy gondolom a polírporral való simogatás és akármilyen normális zsíroldó megteszi, végül is a salétromsav nem kell, kivéve, mikor le akarod az ezüstöt a tükörről oldani és olyna jól rátapadt, hogy nem nagyon akar lejönni, bár oldja azt lehet más is. Smile

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by sidius Szomb. Feb. 02, 2019 12:23 pm

Sziasztok!
Segíteni szeretnék, ezért néhány gondolat, alumínium felgőzölése előtt én is ezt használom:
A következő recept összeállítható egy normális gyögyszertárban:

100g kalciumkarbonát (kréta, por állagban)
200 ml deszt.víz
50 ml 90%-os alkohol
20 ml szalmiákszesz

Ezt kell nagyon felrázni, és rákenni a tükörre egy ecsettel. Kezdetben opálos, de később kifehéredik. (Meg kell várni, míg TELJESEN megszárad) !!!

Puha pamutronggyal, vagy papírtörlővel le kel dörgölni a felületet többször is, amíg nem marad krétapor. (Nyugi, a kréta semmit sem tesz a felülettel, csak magába szívja a felület szennyeződősét. Ezt jobb megismételni kétszer, de a vákuumszivattyúm egy után is minden egyebet leszív a felületről.
Ezután izopropil alkohollal, és vattával át lehet törölni a felületet, de az már így is szinte teljesen vegytiszta.
Minden műveletet cérnakesztyűben végezzük, mert nem akarunk saját zsírt a felületre vinni.  Very Happy  
Ezután minél hamarabb ezüstözés/vákuumkamra!

sidius
Admin

Hozzászólások száma : 20
Join date : 2018. Jul. 12.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Szomb. Feb. 02, 2019 12:52 pm

Itt egy jó kis videó a folyamatról:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by tobe_ Szomb. Feb. 02, 2019 5:00 pm

Na, ez tök jó, csak én kisebbbet csináltam. Smile
Meg ezeknek van rendes lombikjuk, stb. Smile
Jó, hogy megtaláltad ezt.

Mondjuk ez nemigen távcső tükör, valahogy elég vékonynak nézem.

Egyszer valahogy közösen kellene ezüstözni egyet, mindenki egyszerre és megnézni, kinek milyen a végeredménye, melyik lesz a fényesebb, nem mattos tiszta felülete, persze ugyanazzal a kiinduló tükörrel, mint nyersanyaggal ?

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Mizar Szomb. Feb. 02, 2019 7:50 pm

Az egy távcsőtükör, mondja is. 48 cm.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Távcső tükör bevonása ezüstréteggel Empty Re: Távcső tükör bevonása ezüstréteggel

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.