SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

480-as tükör

2 posters

Go down

  480-as tükör  Empty 480-as tükör

Témanyitás by tz Csüt. Jan. 31, 2019 4:07 pm

Sziasztok!
A másik, amin /szó szerint/ nagy erőkkel dolgozom, az egy 480 mm-es Smile, f 3,8 lesz belőle, úgy néz ki.
A csiszolása volt kb.20 óra, a polírozást nem is nagyon számolom, hetente úgy 2,5-3 óra nettót dolgozom rajta és kb. 3 hónapja polírozom.  Mivel végre nem francos vékony monitorüveg, úgy viselkedik, mint ahogyan kell , szinte eseménytelen a polírozás Smile A peremkopás szinte kijött belőle, de a legszéle még nincs kipolírozva rendesen. A tükörtartója olyan lesz, hogy alul egy hevederbe fekszik majd bele a tükör, ugyanis erősen torzul egy átlagos tükörtartón, amikor a rácsképet nézem. Ahol felfekszik két fára /ezeken vastag polifoam van/ , ott Y alakban szétnyílnak a rácsvonalak, de amúgy is látszott mindig asztigmatizmus rajta. Ezért rögtönöztem egy hevederes tartót és komoly javulás látszik így.[You must be registered and logged in to see this link.]

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by Mizar Csüt. Jan. 31, 2019 9:25 pm

Szia Zoli!
Ez egy nagyon komoly projekt, írhatnál róla többet is, és azt, hogy milyen lesz a végleges távcső, segédtükör tervek, aluzás, stb.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by tz Pént. Feb. 01, 2019 8:15 am

Szia Sanyi!
Rácsos Dobson lesz,
még csak ötleteket nézegetek a neten, nincs egészen komoly elgondolásom, hogy milyen is lesz a vége. Azért teszek ide egy képet, amelyik megvalósítás a legszimpatikusabb és általam kivitelezhetőnek tűnik.[You must be registered and logged in to see this link.]
Szívesebben csinálnám alumíniumból az egészet, nagyméretű /és hibás/ alufelnin gondolkodtam, de ahhoz szerencse kell, hogy tudjak szerezni.
Segédem van egy 99mm-es gyári, úgy emlékszem, tűrhető sík, de megnézem még és lehet, hogy leszedem az aluzást, mert hozzá kell nyúlni. Régebben számolgattam és az ekkora sík határeset, lehet, hogy kicsi lesz hozzá, akkor csinálnom kell egyet.
Remélem, Jani majd bealuzza Smile

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by Mizar Szomb. Feb. 02, 2019 10:41 am

Ez ngyon jól néz ki Zoli!
Gondolom, egy életre szóló távcső lesz ebben a méretben.
Az üvegről írhatnál pár szót még, milyen vastag, milyen anyag?
Hogyan fogod mérni a parabolát, stb.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by tz Hétf. Feb. 04, 2019 10:46 am

Hát, én is így érzek:)
Nem tudok semmit az üvegről, a széle is elég szabálytalan, csak nagyjából kör. 46 mm vastag és szép magas hangon "énekel", ahogy polírozom.
Majd ha elérek oda, eleinte a rácsképet nézem csak, hogy kerüljek az f4 közelébe. A Dall-tesztert is beállítom majd a tükör paramétereihez, de leginkább a csillagteszre akarok építeni, zónákhoz hozzányúlni.

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by Mizar Kedd Feb. 05, 2019 4:53 pm

Nem gondoltam volna, hogy ez a vastag üveg is elhajlik.
Egyébként mekkora a súlya? Milyen szuroktárcsákat használsz?
Géppel, kézzel nyomod?

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by tz Szer. Feb. 06, 2019 8:37 am

Hát én sem feltételeztem...Smile
20-21 kg és egy 295 mm-es szerszámmal csiszoltam, valamint ezzel is polírozom, csakis kézzel. Ennek több oka is van: a múltkori monitorüvegek után fel kellene újítanom a gépet, mert egy helyen kotyog. Ezen kívül a gép a lakásomban van, de most nem ott lakom és a tükröt a munkahelyem raktárában csinálom reggelente. De a gépem nem is bírná az igénybevételt, gyenge ehhez. A tükörnél az egyik legnehezebb feladat az, hogy a polírozás közben egyenletes munkát tudjak végezni. Mire egyszer körbejárom a tükröt, szép lassú W-vel, addigra leszárad, a políranyag részben letolódik a tükörről és elkezdene nagyon tapadni, ilyenkor szárazon felsikít Smile. Időben kell vizet spriccelni rá és ceroxot adni, de ezekből is annyit, hogy lehetőleg ugyanannyira tapadjon, mint az elején. Könnyű kis asztigmatizmust belevinni, volt benne részem. Azaz valahogy az a lényeg, hogy munka közben egyenletes erőhatással tudjak dolgozni, legalábbis úgy vettem észre, hogy ezután lesz egyenletes a rácskép. Minél lassabb mozgással dolgozom, annál szebb az eredménye és nagyon tapad közben. Az utóbbi 2 napban nagyon lassú mozgásokat használok. Hátránya, hogy eddig szinte karcmentes volt, de tegnap szereztem bele egy hosszabbat...máskor, más tükröknél is észrevettem, hogy ha nagyon tapad, utána gyakoribb a karc. Szerintem leszakít egy darab üveget a tükör széléről, pedig normálisan van fazettázva. De nem fogom felcsiszolni:)

tz

Hozzászólások száma : 28
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

  480-as tükör  Empty Re: 480-as tükör

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.