SkyTour - Égi Túra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Egy első tükör elkészítése

4 posters

3 / 3 oldal Previous  1, 2, 3

Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by madg Kedd Ápr. 16, 2019 8:29 am

Sziasztok!

Tegnap estére összeállt a tubus, és végre csillagfény (holdfény) érte a tükröt! Sajnos egyelőre csak kézben tartva tudtam tesztelni, mert a Dobson zsámolyhoz még kell pár alkatrész (de szépen alakul amúgy). Aluminiumozás híján elsőnek természetesen a Holdat kerestem fel. Az igencsak  hozzávetőlegesen beállított optika is olyan éles, kontrasztos képet adott 75X nagyításon, hogy csak ámultam Smile és 150X-esen is élvezhető volt még a kép. Ezután felkerestem az Arcturust, a jusztírozási hiba itt már látszott, de ettől eltekintve szerintem jó képe volt. A majd 1,7 méteres csövet egy kézben tartva sajnos nem tudtam defókuszált képeket nézni, esetleg, ha a héten be tudom fejezni az állványt. A segédtükör egy 34mm-es lett, mert az volt itthon... A tükörtartót úgy készítettem el, hogy jó lesz majd egy 19 mm-s segédhez is, ami már csak 12%-os kitakarás. Tervben van még a cső velúrozása.

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by tobe_ Kedd Ápr. 16, 2019 9:39 am

Kösz a beszámolót, további hasonló haladást ! Üdv.

tobe_

Hozzászólások száma : 104
Join date : 2018. Jul. 13.

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by Mizar Kedd Ápr. 16, 2019 8:40 pm

Tehetnél fel egy pár képet róla.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by madg Szer. Ápr. 17, 2019 12:40 pm

Egyelőre még nem túl látványos:
A tubus festetlenül
[You must be registered and logged in to see this link.]
Segédtükörtartó:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Főtükörtartó:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Kihuzat:
[You must be registered and logged in to see this link.]

A jelenlegi állapot:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Ezenkívül kész van még az állvány talpa, egyelőre még várom a többi faanyagot meg a teflonkockákat.

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by Mizar Szer. Ápr. 17, 2019 7:16 pm

Üdv!
Ez nagyon jó lett, köszi a képeket!
A Crayfordot a tekerő felől le tudnád fotózni? Érdekelne, hogyan oldottad meg az állítást. Mi volt a csöve eredetileg? És a fekete recézett műanyag? Állandóan kutatom ezeket az alkatrészeket, a collos szabványtól tele van a hócipőm, sose passzol semmi sem.
Ez sima szennyvízcső? Mivel festetted?
Nekem az íves tartó nem vált be sajnos, állandóan rugózott, biztosan nagyon rugalmas anyagból csináltam, nem is kísérleteztem vele többet.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by madg Szer. Ápr. 17, 2019 9:07 pm

Köszi! A Crayford csöve és a fekete műanyag egy kínai fogasléces kihuzatból van, ahol a fém fogaskerék lenyalta a műanyag fogaslécet... De a mérete legalább stimmel Smile A következő távcsőnél már bajban leszek, én se találtam még megfelelő alapanyagot. A feszítést úgy oldottam meg, hogy az érintőnél egy leheletnyivel "beljebb" fúrtam a tengelynek. Így elég feszesen jár (talán túlságosan is). A tengely amúgy görgőscsapágyakban van, ha még állításra lesz szükség, akkor úgy tervezem, hogy a csapágyak tartófuratát oválissá tágítva, a tengelyét megvastagítva, a görgőscsapágyak házainál 1-1 csavarral lehet állítani.  A cső a sima pvc szennyvízcső, ezt találtam a padláson... Festésre egy kifejezetten pvc-re való festéket használtam (bauhausos márka), de már látom, nem túl ellenálló, egy helyen sikerült már megsértenem a festést Sad pedig vigyázok a tubusra. A s.tükörtartót egy viszonylag merev, egyáltalán nem rugózó 0,5 mm-es acéllemezből vágtam, (30 mm széles) meglátjuk, hogy teljesít, viszonylag könnyen át lehet póklábra alakítani, ha kell.

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by madg Szer. Ápr. 17, 2019 9:50 pm

Kicsit most keresgéltem, és találtam 35mm-es külső átmérőjü, 1,5 mm-es falvastagságú kemény rézcsövet. Ez nem lenne jó? Pl itt: [You must be registered and logged in to see this link.] Nem túl olcsó, de 1 m-ből jó sok kihuzatra telik Very Happy

madg

Hozzászólások száma : 56
Join date : 2018. Aug. 11.
Age : 43
Tartózkodási hely : Isaszeg

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by Mizar Csüt. Ápr. 18, 2019 10:52 am

Na így már érthető a Crayford, már megörültem, hogy van valami jó lehetőség a csőre.
A PVC tubusra szerintem jobb megoldás az öntapadós tapéta, a karbon hatású nagyon jól néz ki, én a fém csövet is azzal fogom bevonni, de kapható vastag masszív 10 év UV álló tapéta is, az örök életű a sötétben. Már csak az a kérdés, hogy ez a hosszú műanyag cső mennyire fog deformálódni a használat során, milyen sűrűn kell állítani a kollimációt. Nagyobb átmérőhöz lenne jó megoldás, a Sonotube zsalucső, de ilyen kicsi átmérőben sajnos nincs.
A fókuszírozó csöve nem jó, ha sokkal nagyobb belső átmérőben mint 31,7, mert elég macerás megoldani hogy ne kotyogjon benne az okulár.
Kíváncsi vagyok, hogy ha mindent összeszerelsz, akkor milyen lesz a képe.

Mizar
Admin

Hozzászólások száma : 164
Join date : 2018. Jul. 11.

https://skytour.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Egy első tükör elkészítése - Page 3 Empty Re: Egy első tükör elkészítése

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

3 / 3 oldal Previous  1, 2, 3

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.